Men har du spurgt dig selv, hvilken skolegang?

Det gør vi.

Vi vil være sikker på at dine børn får det, de har brug for. Derfor vil vi ikke kun lære dit barn at kende, vi vil også gerne lære dig at kende. Hos os er der kaffe på kanden og vi glæder os over de mange små besøg af forældre, der krydser skolen, som det nu passer dem bedst. I køkkenet om morgenen er der kaffe og snak, det er ret hyggeligt … så hyggeligt at vi står op … vi skal også i gang med timerne. 

I løbet af dagen bliver der nogle gange brygget en ekstra kande … og til frokost kan du komme og spise sammen med os og dit barn. Du kan sætte dig på bænken og følge med eller måske være med til en omgang rundbold eller stiksæt. I vores SFO kommer forældre ofte og er med. Så finder de en krog hvor de sidder og snakker, vi spiller sammen eller leger –  eller også er de der bare. 

Det betyder at skolen ikke bare er en skole – det er vores skole og det kan mærkes også i hverdagen. 

Hos os undervises børnene på tværs af alder og klasser. Det ser vi stor værdi i og vi kunne ikke forestille os store klasser, hvor de kun har jævnaldrende børn at spejle sig i. De leger op og ned. De leger med dem, der er. Her er ikke mange piger med lyserøde skørter eller drenge der kan lide fodbold. Nej her er lidt af hvert, vi er meget forskellige og vi leger på kryds og tværs – og det betyder ikke så meget, hvad du kan lide eller hvilken alder du har. Det der betyder noget, det er at du er dig. 

Hos os spørger vi ofte os selv … hvilken skolegang er det, vi giver vores børn?

Vi er ikke i tvivl, for vi har valgt … ikke fordi det er skolen, der ligger tættest på, ikke fordi det er der alle de andre går, men fordi vi har truffet et aktivt valg af skole – fordi her er godt at være. 

0 Shares